
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, blizu 60 posto umirovljenika prima do 540 eura mjesečno, piše RTL Danas. Podaci su to za rujan, a po tome ispada kako oko 666.000 umirovljenika u Hrvatskoj (od ukupno 1,13 milijuna) ima mirovinu manju od 550 eura.
Većina umirovljenika tako ne može pokriti troškove smještaja u domove za starije u Hrvatskoj koji su ove godine poskupjeli od pet do čak 51 posto. Najveća poskupljenja su u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, između 29 i 51 posto, a slijede Splitsko – dalmatinska, od pet do 50, te Požeško – slavonska s 49 posto poskupljenja.
Povećanje u Koprivničko – križevačkoj županiji iznosi 31 posto, Varaždinska županija je povećala cijene za 29 posto, a kod Međimurske je povećanje cijene iznosilo 20 posto.
Tri županije (Zagrebačka, Krapinsko – zagorska i Virovitičko – podravska) nemaju svoje domove, a u njih pet (Sisačko – moslavačka, Karlovačka, Primorsko – goranska, Ličko – senjska, Dubrovačko – neretvanska) i Zagrebu poskupljenja nije bilo.
Od srpnja je, primjerice, smještaj u dvokrevetnoj sobi s balkonom u koprivničkome Domu za starije i nemoćne 640 eura mjesečno, a jednokrevetnoj 792 eura. Jednokrevetni apartman pak stoji čak 1128 eura, a dvokrevetni 858 eura mjesečno.