Mnogi govore da slanina nije zdrava, no istraživanja pokazuju suprotno

Špek ne deblja, pomaže pri pamćenju, ali i pri liječenju mamurluka

Objavljeno: 13.01.2023. Metropolitan

Slaninu vole mnogi, bilo da je jedu samu ili u nekom jelu zbog ukusne arome koju mu daje, no prema brojnim pričama, na lošem je glasu i slovi kao nezdrava. 

Naime, slanina sadrži puno soli i masnoća, a pretjerani unos soli i masnoća povezuje se često s visokim krvnim tlakom, visokim kolesterolom, ali i raznim oblicima karcinoma. Međutim, na radost mnogih, slanina ipak ima i mnoge pozitivne zdravstvene učinke, prenosi eMeđimurje

Primjerice, porcija kuhane slanine od 100 grama, prema stručnjacima za sadrži:37 grama visokokvalitetnih životinjskih bjelančevina, vitamine B1, B2, B3, B5, B6 i B12 i pristojne količine minerala željeza, magnezija, cinka i kalija.

Nadalje, iako se vjeruje da nas debljaju masti, to nije u potpunosti točno. Debljaju nas ugljikohidrati. Masti nas debljaju manje, a daju nam više energije. Uz to, slanina je bogata zasićenim mastima, što znači da ćete dulje biti siti nego da se najedete ugljikohidrata.

Nadalje, puna je bjelančevina, a svi znamo da su one ključni sastojak zdrave prehrane. Uz to, sadrži mikronutrijent po imenu kolin, koji je važan za razvoj hipokampusa u mozgu, dijela rezerviranog za pamćenje. 

A sada nešto i za ljubitelje partijanja. Naime, Britanski su znanstvenici sa sveučilišta u Newcastleu povezali konzumaciju slanine sa smanjivanjem posljedica mamurluka. Otkrili su da slanina sadrži aminokiseline koje koriste u nadoknadi neurotransmitera čiji broj rapidno opada tijekom intenzivnog ispijanja alkohola, prenosi eMeđimurje.

I na kraju ono najvažnije, slanina se vrlo lako kombinira i ide uz sve, a njena je priprema brza i jednostavna. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Komentirajte putem Facebook-a

Pročitajte više s našeg weba