MANJI PDV ZA PLIN, HRANU I ULOŠKE: PREMIJER PLENKOVIĆ I MINISTRI PREDSTAVILI PAKET MJERA POMOĆI VRIJEDAN 4,8 MILIJARDI KUNA

“Da nema ove intervencije, od 1. travnja računi za struju bi poskupjeli 23 posto, a za plin 79 posto”

Objavljeno: 16.02.2022. Metropolitan

Hrvatski premijer Andrej Plenković je zajedno s ministrima objavio mjere pomoći koja su bile željno očekivane zbog vala poskupljenja, posebice kad je riječ o cijenama energenata, piše Index.hr

4,8 milijardi kuna

Paket ovih mjera vrijedan je 4,8 milijardi kuna, a rađen je sustavno, u koordinaciji svih ministarstva i tijela, rekao je Andrej Plenković i dodao da se paket odnosi na kućanstva, firme i poljoprivrednike, da je univerzalan, usmjeren na sve korisnike, te da se odnosi na smanjenje računa za kućanstva, za porezno rasterećenje, jednokratne naknade za umirovljenike, poseban program za ribare i drugo.

Prema onom što je danas predstavljeno, smanjit će se PDV na plin i to s 25 na 13 posto, a to će smanjenje biti trajno, najavili su. S 25 na 13 posto je smanjen i PDV na pelete, brikete, sječku i ogrjevno drvo. 

Također, smanjuje se i PDV na hranu. Tako će umjesto sadašnjih 13 posto, PDV na svježe meso i ribu, jaja, voće i povrće, jestiva ulja i masti te dječju hranu biti pet posto. S 25 na pet posto se smanjio i PDV na maslac i margarin.

Smanjen je i PDV na higijenske uloške i tampone s 25 na 13 posto, a s 25 na 13 posto je smanjen i PDV na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe. 

Također, s 13 na pet posto je smanjen i PDV na troškova u poljoprivredi poput sadnica, gnojiva i pesticida. 

Uz smanjenja PDV-a, predstavljeno je i da će iznos vaučera za najugroženije kupce energenata biti povećan s 200 na 400 kuna, a to se odnosi na naknadu za električnu energiju koja se sada proširuje i na plin 

Ključna intervencija

– Ovaj globalni porast cijena energenata izazvao je val poskupljenja u Europi. Cijena plina u Europi raste zbog veće potražnje nakon COVID-krize, drugi je razlog Rusija koja je najveći dobavljač i ima smanjenu proizvodnju, Norveška ne može povećati proizvodnju, u Europi dolazi do veće potražnje uslijed oporavka i hladnijih zima. 43 posto europskog plina dolazi iz Rusije, 23 posto iz Norveške, 11 posto iz Alžira. Prosječna cijena je 120 mW/h, 2,7 puta veća nego u Hrvatskoj. U Hrvatskoj smo imali sustav u kojem su cijene regulirane godinu dana. Da nema ove intervencije, od 1. travnja računi za struju bi poskupjeli 23 posto, a za plin 79 posto – naglasio je premijer Plenković. 

Uz premijera, na predstavljanju su bili i  potpredsjednik vlade i ministar financija Zdravko Marić, ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović te ministrica poljoprivrede Marija Vučković. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Komentirajte putem Facebook-a

Pročitajte više s našeg weba