IZ MUZEJA KRAPINSKIH NEANDERTALACA KAŽU KAKO SU DOGAĐANJA KONCENTRIRALI U DRUGU POLOVICU GODINE. NADAJU SE DA ĆE SE SITUACIJA S KORONAKRIZOM DOTAD NORMALIZIRATI

“Krajem kolovoza očekuje nas novi program pod nazivom Radionice za odrasle i klince, Ljetna geološka škola odlazi u povijest”

Objavljeno: 29.01.2021. Ante Ferara

* I ovogodišnja Noć muzeja održat će se virtualno. Što pripremate?

Ove godine nemamo poseban program obzirom na situaciju. Pripremljena je jedna kraća virtualna šetnja stalnim muzejskim postavom koja se može pogledati na poveznici: http://www.mkn.mhz.hr/hr/o-muzeju/virtualna-setnja/

Inače smo kroz cijelu prošlu godinu bi vrlo aktivni na društvenim mrežama, tako da smo na Facebooku imali različite objave o aktivnostima u Muzeju, kviz, pitalice i slično, a pokrenuli smo i Instagram profil koji se pokazao kao pun pogodak. Samo smo prošle godine imali više od 297.000 virtualnih posjetitelja!

* Kakvi su vaši planovi za ovu godinu? Što sve očekuje posjetitelje?

Ove, 2021. godine, sva događanja smo koncentrirali u drugu polovicu godine, nadajući se da će se situacija s koronakrizom normalizirati te da ćemo se vratiti na staro normalno, koje svi priželjkujemo. Tako na krajem kolovoza očekuje novi program pod nazivom ROK (Radionice za odrasle i klince), a Ljetna geološka škola odlazi u povijest. U rujnu ćemo obilježiti pola stoljeća muzejske djelatnosti na Hušnjakovom, obzirom da je 11. rujna 1971. godine započeo s radom Muzej evolucije. Organizirat ćemo prigodnu izložbu i program. Zatim su planirana i gostovanja naše izložbe o krapinskom pračovjeku u Vukovaru i Slavonskom Brodu, a u Krapini bi trebao gostovati Cerkljanski muzej iz Slovenije. Kroz jesen ćemo organizirati još Dane europske baštine i Dane mreže Ice Age Europe. U planu su i redovni edukativni programi također s nekim novitetima, a na kojima vrijedno radi naša muzejska pedagoginja Lorka Lončar Uvodić.

* Što u slučaju da situacija s koronavirusom potraje? Imate li “plan B”?

U slučaju da koronakriza još malo potraje, imamo određeni „Plan B“. Tako trenutačno radimo na izradi projekta on line stručnih vodstava uživo. Pokušat ćemo u ovom periodu kada su zabranjeni školski izleti i izvanučionična nastava, približiti Muzej školama u virtualnom obliku.

Smatram da ćemo se barem na neki način više približiti djeci kojim je u ovim ludim vremenima gotovo pa sve zabranjeno. U slučaju da se stroge mjere nastave i najesen, dio spomenutih programa imat ćemo u virtualnom obliku.

* Kako se muzeji mogu prilagoditi novonastalim okolnostima? Može li muzejska djelatnost preživjeti korona krizu? Kako?

Smatram da je sve muzeje u svijetu pa tako i u Hrvatskoj izuzetno pogodila ova situacija, međutim u Hrvatskoj se još desio i potres, dakle još jedna otežavajuća situacija. Nitko se nije pripremao na takav scenarij te su se zasigurno mnogi muzeji zatekli nespremni odgovarati novonastalim izazovima. Međutim, brzo smo zajedničkim snagama kulturu pa tako i muzejsku djelatnost prilagodili situaciji tako da ipak nismo izgubili kontakt s publikom. Sada smo već polako naučili živjeti i nositi se tim nedaćama pa tako i raditi u novim uvjetima. Svako vrijeme nosi svoje nove izazove i probleme s kojima se moramo znati nositi, međutim važno je prilagodit se okruženju u kojem radimo te osluškivati potrebe korisnika kulturne baštine pa makar one bile i novo normalne.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Komentirajte putem Facebook-a

Pročitajte više s našeg weba