
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs i Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a, predstavili su upute za početak školske godine. Ona će početi 7. rujna u cijeloj Hrvatskoj.
– Ova uputstva odnose se na djecu predškolske i školske dobi. Uvijek postoji mogućnost zaraze u kućanstvu. Upute su pisane na način da svaka škola i vrtić mora napraviti sve što se može i prilagoditi specifičnostima jer su uvjeti drugačiji diljem Hrvatske. Osnovno pravilo je da u školu ne ide onaj koji ima simptome ili ima saznanja da je zaražen. Treba održavati razmak, treba odvajati druge i smanjiti kontakte, treba održavati higijenu i redovito provjetravati – rekla je Pavić Šimetin.
Kazal je kako je potrebno organizirati predmetnu nastavu da što manje dolaze u kontakt sa što manjim brojem nastavnika tijekom jednog dana, predlaže se dvosatna ili trosatna nastava.
– Ne počinje nastava za sve u isto vrijeme. Razlomit će se dolasci i odlasci i vrijeme odmora. Tu je pitanje zamjenskog prostora za slučaj da u nekoj učionici ima veći broj učenika. Za učenike od 5. do 8. razmaka je poželjna distanca 1,5 metar, a za srednjoškolce i do 2 metra. U razredima gdje bude bilo previše djece u odnosu na veličinu prostora, može se razmišljati o turnusnoj nastavi, da imamo alteracije kroz 1 tjedan ili režim 3+2 ili 2+3 dana. Maske su obavezne u samo nekim situacijama. Medicinska maska je važna za nastavnika ako dijete oboli i on čeka roditelje. Za to treba biti poseban prostor u školi – rekla je Pavić Šimetin.
U nekim situacijama maske će biti obavezne.
– Maske su obavezne i za pomoćnike u nastavi, njegovatelje i zdravstvene radnike, za tzv. 3. odgajatelja, obavezne maske su i za učitelje, isto tako se odnose na nastavnike u slučaju da nema razmaka u učionici od 1.5 ili 2 metra za srednjoškolce. Ako se može postići takav razmak, onda neće biti potrebne maske za učenike, a za nastavnike na hodniku, u zajedničkim prostorijama da. Ako je negdje dobra epidemiološka situacija, može se dogoditi da se ovo i ukine i sva djeca budu zajedno na nastavi. Maske su obavezne za učitelje ostalih predmeta na razrednoj nastavi, npr. engleskog jezika, ali i u vrijeme kada se kontaktira s drugim odraslim osobama. Kad se u školama i vrtićima nose maske, trebaju se nositi pravilno i na tome će se trebati puno raditi – kazala je Pavić Šimetin.
Apelira se i na roditelje da svaki dan trebaju izmjeriti temperaturu djeci prije nego što odu u školu, dok bi srednjoškolci to trebali sami raditi.
– Važno je praćenje znakova bolesti i temperature. Mjerenje temperature kod ulaza djece u škole se pokazalo kao nepraktično, ali apelira se na roditelje da izmjere temperaturu prije kretanja djeteta u školu , a stariji učenici to trebaju raditi sami – dodala je Pavić Šimetin.
Ako se dijete razboli kod kuće ne smije doći u školi, a ako se razboli u školi zove se roditelj.
– Važno je da, ako se kod kuće dijete razboli, da dijete ni ne dolazi u školu, a ako se razboli u školi, dijete se odvaja od drugih i zove se roditelja. Epidemiologu se treba javiti svako grupiranje osoba gdje ima sumnje na Covid-19. Ne treba raditi paniku od pojedinačnih slučajeva i odmah pretpostaviti da se radi o Covidu jer ni druge bolesti nisu nestale. Ako se radi o pojedinačnom učeniku ili nastavniku, nastava se i dalje odvija, a liječnik procjenjuje ima li elemenata i potrebe za testiranjem ili nema. Kod grupiranja dvije ili više osoba sa simptomima, ravnatelj treba odmah to javiti nadležnom epidemiologu i tada započinje epidemiološki nadzor. Moramo biti svjesni da će to za školu i vrtić rezultirati samoizolacijom svih koji su bili u kontaktu s pozitivnim djetetom ili nastavnikom, što će biti jedan razredni odjel ili vrtićka grupa – objasnila je Pavić Šimetin.